Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedoboru witaminy B6

Inne nazwy objawów choroby: ;

Skutki niedoboru witaminy B6 często są bardzo poważne, dlatego warto dbać o jej uzupełnianie.   Ma on negatywny wpływ na działanie ośrodkowego układu nerwowego.

Zobacz również opis choroby: Niedobór witaminy B6

Mogą wystąpić drgawki,  apatia, migrena, depresja i problemy ze snem lub koncentracją. Osoby narażone na jej niedobór mogą odczuwać silne zmęczenie, brak chęci do życia, a nawet nudności i odruchy wymiotne.

Częstym objawem są stany zapalne skóry (np. łojotokowe zmiany na twarzy, łupież, podrażnienie języka i błon śluzowych jamy ustnej oraz suchość i pękanie skóry na piętach i dłoniach).

Zmiany te są bardzo podobne do objawów wywoływanych brakiem lub niedoborem kwasu nikotynowego, czy też ryboflawiny.

Istnieje możliwość pojawienia się lekkiego niedoboru żelaza. Wywołuje on niedokrwistość makrocytarną, erytrocyty stają się mniejsze, mają nieregularny kształt i zawierają mniej hemoglobiny. Stwarza to ryzyko pojawienia się anemii.

Zwiększa się ryzyko wystąpienia hipoglikemii (zbyt niskiego stężenie glukozy we krwi) wywołującego zawroty głowy, osłabienie, zaburzenia koncentracji oraz przyspieszenie akcji serca.

Przez niedobór witaminy B6 maleje wydalność pracy układu immunologicznego. Nasz organizm jest wtedy osłabiony, silnie narażony na infekcje i choroby.

Zbyt mała ilość tej witaminy w diecie może powodować pogłębianie się autyzmu u dzieci, ale również doprowadzić do zwiększonego prawdopodobieństwa zachorowalności na Parkinsona w wieku starczym.

Ulega zaburzeniu prawidłowa praca nerek, co może prowadzić do tworzenia się kamicy nerkowej. Mogą wystąpić zaburzenia systemu odżywiania, czynności przewodu pokarmowego i funkcjonowania całego organizmu.

Naukowcy przypuszczają, że istnieje możliwość wzrostu ryzyka pojawienia się zmian nowotworowych.

Niedobór tego składnika u dzieci może spowodować opóźnienie umysłowe, nieprawidłowości w budowie kości czy napady padaczkowe. Niemowlęta, które nie otrzymują dostatecznej ilości witaminy B6 w pożywieniu, stają się bardziej drażliwe i płaczliwe.

Autor: Anna Pająk

Zobacz również opis choroby: Niedobór witaminy B6

Objawy niedoboru witaminy A

Witamina A – źródło cennych i niezbędnych składników. Zawdzięczamy jej harmonijny i zdrowy rozwój. Aby lepiej zapobiegać chorobom powodowanym brakiem witaminy A w organizmie, najlepiej zapoznać się z możliwymi objawami niedoboru tego wartościowego składnika.... czytaj więcej

Objawy niedoboru witaminy D3

Niedobór witaminy D3, tak samo jak większości innych minerałów, może doprowadzić do poważnych zmian w organizmie. Dlatego też w wypadku zauważenia jakichkolwiek objawów charakterystycznych dla zmniejszonej ilości D3 warto skonsultować się z lekarzem.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy