Witamina B1, zwana też tiaminą, bądź „witaminą radości”, choć pozornie mało ważna, bierze udział we wspomaganiu najważniejszych układów w naszym organizmie.
Między innymi: układu nerwowego, układu krążeniowego, układu pokarmowego i wydalniczego. Wpływa również na nasz nastrój i stan psychiczny.
Objawy niedoboru
Układ nerwowy:
- uczucie osłabienia, zmęczenie, oczopląs, zaburzenia pamięci, koncentracji, nerwowość, drażliwość, oczopląs, zaburzenia pamięci i koncentracji, zakłócenia równowagi emocjonalnej, zmęczenie lub skrajne lenistwo, mrowienie lub drętwienie w ramionach i nogach
- utrata apetytu, nudności, wymioty, bóle brzucha, spadek wagi.
- rozregulowanie wypróżnień: zaparcia, biegunki
Układ krążeniowy:
- przyspieszona akcja serca, powiększenie wymiarów serca, obrzęki kończyn górnych i dolnych.
Choroba beri-beri jest spowodowana dużym niedoborem witaminy B1. Wyróżnia się dwie jej postaci:
- odmiana obrzękowa: charakteryzuje się zatrzymywaniem wody w tkankach, co prowadzi do obrzęku całego ciała, w konsekwencji do utrudnienia pracy serca i śmierci;
- odmiana polineuropatyczna: zanik mięśni, krańcowe wychudzenia organizmu — charłactwo i porażenie nóg.
Witamina B1 jest rozpuszczalna w wodzie i organizm nie przetrzymuje jej zapasów, ale wydala z moczem. Dlatego należy stale ją uzupełniać.
Narażeni na niedobór witaminy to:
Alkoholicy – przyswajanie witaminy jest wyjątkowo utrudnione przy spożywaniu dużych dawek alkoholu. Jest to główna przyczna niedoboru w krajach zachodnich. Alkoholicy powinni przyjmować od 10 aż do 100 razy więcej tiaminy!
Ludzie pijący kawę i herbatę – powyżej 3 filiżanek dziennie witamina B1 powinna być uzupełniana. Ta grupa powinna spożywać od 5 do 10 razy więcej tiaminy.
Ludzie jedzący przetworzone i oczyszczone jedzenie – jedząc ciągle te same, przetworzone produkty łatwo narazić się na niedobór witaminy. Należy pamiętać np. o pełnoziarnistym pieczywie.
Ludzie cierpiący na choroby przewlekłe – naukowcy doszli do przekonania, że niektóre choroby przewlekłe, przemęczające organizm, takie jak stres czy biegunka, mogą wpływać niekorzystnie na przyswajanie witaminy B1.
Zobacz również opis choroby: Niedobór witaminy B1
Objawy niedoboru witaminy P : Niedobór niacyny - objawy
Niedobór witaminy P (niacyny) rodzi szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Najczęściej bezpośrednio można je zaobserwować na skórze. Skutkiem niedoboru często też są problemy ze snem oraz objawy psychiczne. Brak witaminy P w skrajnych sytuacjach może doprowadzić nawet do śmierci.... czytaj więcej
Objawy niedoboru witaminy D3
Niedobór witaminy D3, tak samo jak większości innych minerałów, może doprowadzić do poważnych zmian w organizmie. Dlatego też w wypadku zauważenia jakichkolwiek objawów charakterystycznych dla zmniejszonej ilości D3 warto skonsultować się z lekarzem.... czytaj więcej
Brak komentarzy