Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedoboru witaminy B12

Inne nazwy objawów choroby: ;

Witamina B12 jest jedną z najpotrzebniejszych witamin do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jej niedobór wywołuje zespół chorobowy, którego głównymi objawami są objawy neurologiczne, hematologiczne oraz psychiatryczne. Jak zatem rozpoznać, że mamy do czynienia z brakiem właśnie tej witaminy?

Zobacz również opis choroby: Niedobór witaminy B12

Osoby w których organizmie nie znajduje się wystarczająca ilość witaminy B12 są osłabione i senne. Nie mogą skoncentrować swojej uwagi, często mają także zawroty oraz bóle głowy.

Mają także problem z układem pokarmowym, przez co często tracą apetyt. Odczuwają pieczenie języka, a nawet tracą zmysł smaku.

Jak zostało wcześniej powiedziane głównymi objawami braku kobalaminy są objawy neurologiczne. Na samym początku następuje ogólne osłabienie wraz z niepewnością chodu. Wraz z niedostarczaniem B12 do organizmu mogą wystąpić zaburzenia czucia wibracji i dotyku, a nawet upośledzenia czucia bólu czy też temperatury.

Następuje także osłabienie siły mięśniowej kończyn. Jednym z objawów neurologicznych witaminy B12 jest zanik widzenia. Uszkodzenie nerwu wzroku początkowo wywołuje mroczki w polu widzenia, zaś później może doprowadzić do osłabienia widzenia ostrości. Nieleczona choroba może wywołać nieuleczalną ślepotę.

Objawem niedoboru kobalaminy są także zaburzenia poznawcze, których najgroźniejszą odmianą jest otępienie.

Jeżeli przez długi czas jesteśmy drażliwi, bądź też charakteryzuje nas stan odwrotny, mianowicie stan znacznie zmniejszonej aktywności na bodźce zarówno fizyczne jak i psychiczne, może to właśnie oznaczać, że w naszym organizmie nie znajduje się wystarczająca ilość B12.

Jednym z objawów jest tzw. splątanie, będące zaburzeniem świadomości. Jest to przejaw dużej dysfunkcji mózgu.

Objawem niedoboru kobalaminy może być ciągła depresja z tendencjami samobójczymi.

Jednym z niewielu zewnętrznych objawów choroby jest zmiana odcienia skóry.  Skóra chorych ma odcień żółtawobrązowy (przypominający mleczną kawę).Występują u nich częste biegunki i trudności w zachowaniu równowagi.

W celu uniknięcia powyższych symptomów należy dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość witaminy B12. Zapotrzebowanie dorosłego człowieka wynosi około 1-2 μg (mikrogramów) na dobę.

Zobacz również opis choroby: Niedobór witaminy B12

Objawy niedoboru witaminy C

Niedobór witamin w organizmie wynika przede wszystkim ze zbyt małej ilości tych składników w naszej codziennej diecie, a także ze zwiększonego zapotrzebowania organizmu na witaminy przy niezmienionej ich zawartości w pokarmach. czytaj więcej

Czy witamina B może poprawić pamięć?

Starsi dorośli, którzy zażywali witaminę B12 oraz suplementy kwasu foliowego przez dwa lata, doświadczyli wielkiej poprawy pamięci krótko- i długoterminowej, jak pokazały testy, w porównaniu do dorosłych, którzy nie zażywali tych witamin. Badanie to zostało przeprowadzone w Australii, a opublikowane w American ... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Ból stawów lub ich okolicy. To Może być choroba reumatyczna

Ból stawów lub ich okolicy. To Może być choroba reumatyczna

Zobacz jakie sa najczęstsze objawy chorób reumatycznych »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności