Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedoboru witaminy K

Inne nazwy objawów choroby: Objawy braku witaminy K;

Witamina K jest jednym z czynników odgrywających bardzo ważną rolę w pracy naszego organizmu. Jej niedobór może skutkować groźnymi schorzeniami. Jak rozpoznać objawy niedoboru witaminy K?

Zobacz również opis choroby: Niedobór witaminy K

Zaburzenia krzepliwości krwi

Witamina K odpowiedzialna jest przede wszystkim za krzepliwość krwi. Jest to jedna z jej najważniejszych funkcji, która znacząco wpływa na jakość życia. Jednym z pierwszych objawów niedoboru witaminy K w organizmie są problemy z krzepliwością krwi. Objawiają się one na wiele sposobów.

Do najbardziej uciążliwych należą częste krwotoki z nosa. Czerwona lampka powinna zapalić się w chwili, gdy nie znamy konkretnej przyczyny krwotoku.

Niepokojące powinny być zwłaszcza  powtarzające się i obfite krwotoki, nie znajdujące uzasadnienia w prowadzonym przez nas trybie życia.

Niespodziewane krwawienia

Podczas gdy krwawienia z nosa uznawane są powszechnie za coś normalnego i nieszkodliwego, krwotoki występujące w innych częściach ciała powinny być traktowane niezwykle poważnie. Dotyczy to zwłaszcza układu moczowego oraz pokarmowego. Jeśli tylko zauważymy niepokojące krwawienia, powinniśmy jak najszybciej zasięgnąć opinii lekarza.

Problemy z gojeniem się ran

Przy obniżonym poziomie witaminy K wszelkie, nawet najmniejsze rany i zadrapania, stają się nie lada utrapieniem. Problem pojawia się bowiem podczas procesu gojenia się ran. Zaburzona krzepliwość krwi skutkuje wydłużonym czasem zasklepiania się wszelkich, nawet najmniejszych ran. W skrajnych przypadkach problemem może stać się opanowanie upływu krwi, zwłaszcza gdy rana jest sporych rozmiarów.

Zbyt obfite miesiączki


Każda kobieta przechodzi menstruację w specyficzny dla siebie sposób. Jedne panie skarżą się na obfite krwawienia, podczas gdy inne doświadczają umiarkowanego krwawienia. W przypadku niedoboru witaminy K miesiączki stają się poważnym utrapieniem. Krwawienie może być na tyle obfite, iż wymagana będzie wizyta u lekarza. Nagła, znaczna utrata krwi skutkować może osłabieniem, poczuciem senności, a w niektórych przypadkach także paniką.

Zaburzenia mineralizacji kości

Niedobór witaminy K skutkuje także problemami w mineralizacji kości. Odkładanie się w kościach fosforanów wapnia jest ograniczone, przez co proces mineralizacji nie może być prawidłowo przeprowadzony.

Inaczej u młodych i u starszych

U noworodków obniżony poziom witaminy K, a co a tym idzie obniżona krzepliwość krwi prowadzi do tzw. skazy krwotocznej, objawiającej się przede wszystkim krwawieniami z przewodu pokarmowego. Z kolei u osób w podeszłym wieku może dojść do obniżenia poziomu protrombiny we krwi, skutkującego zaburzeniami wydzielania żółci oraz wchłaniania w jelicie cienkim.

Niedobór witaminy K jest szkodliwy dla każdego z nas, choć w większości nie zdajemy sobie z tego sprawy. Warto jednak poznać niepokojące objawy, aby w porę podjąć odpowiednie działania.

Zobacz również opis choroby: Niedobór witaminy K

Objawy niedoboru witaminy P : Niedobór niacyny - objawy

Niedobór witaminy P (niacyny) rodzi szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Najczęściej bezpośrednio można je zaobserwować na skórze. Skutkiem niedoboru często też są problemy ze snem oraz objawy psychiczne. Brak witaminy P w skrajnych sytuacjach może doprowadzić nawet do śmierci.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

karmienie piersią

Malutkie dzieci do 3 miesiąca życia nie umieją jeszcze same wytwarzać witaminy K w jelitach. Tak mi odpowiedziała pediatra na moje pytanie dlaczego mam pod...

30-05-2015 09:55

~Jankowska

Witamina K

Słyszałam,że ta witamina na wpływ na okres,mojemu dziecku lekarz przepisał Vita K jak wychodzila z nim ze szpitala, podobno w moim pokarmie nie ma go, a od...

20-02-2015 12:25

~Joanna

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy