Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedoboru witaminy C

Inne nazwy objawów choroby: ;

Niedobór witamin w organizmie wynika przede wszystkim ze zbyt małej ilości tych składników w naszej codziennej diecie, a także ze zwiększonego zapotrzebowania organizmu na witaminy przy niezmienionej ich zawartości w pokarmach.

Zobacz również opis choroby: Niedobór witaminy C

Długotrwały ich brak może prowadzić do awitaminozy czyli schorzenia, polegającego na całkowitym braku danej witaminy w ustroju. Niedobory lub brak poszczególnych witamin skutkują wystąpieniem patologicznych objawów.

Charakterystycznym objawem głębokiego niedoboru witaminy C jest pojawienie się grubych czerwonych linii pod językiem, z którymi często pojawiają się grupki małych, czerwonych cętek albo łusek na skórze tylnej części ramion.

Kolejną fazą objawów jest wystąpienie charakterystycznych obrzęków i krwawień z dziąseł, które pojawić się mogą samoistnie bądź też przy myciu zębów i gryzieniu czegoś twardego.  Najczęściej prowadzi to do ruszania się zębów, a w efekcie do ich wypadnięcia.

Skrajnym przypadkiem niedoboru witaminy C jest szkorbut (gnilec), którego podstawowym objawem jest silna degradacja tkanki łącznej i kostnej. Obecnie zdarza się bardzo rzadko, gdyż mamy dostęp do świeżych warzyw i owoców, a także do wyspecjalizowanej opieki medycznej.

Choroba ta powiązana jest z tworzeniem kolagenu w organizmie na który ma wpływ witamina C.

Źle uformowany kolagen sprawia, że pod skórą pojawiają się małe krwawe wybroczyny (jak po ukłuciu szpilką); rany goją się dłużej lub, już zagojone, odnawiają się. Ponadto dziąsła stają się gąbczaste i krwawią. Występują uszkodzenia naczyń krwionośnych, bóle kości, zgorzel, skurcze mięśni; stawy stają się delikatne, a zęby zaczynają się ruszać.

Szkorbut związany jest z długotrwałym (około 70 dniowym) brakiem witaminy C w organizmie, co jest raczej niemożliwe w dzisiejszych czasach. Inne zaburzenia związane z brakiem witaminy to:
  • zaburzenia w produkcji kolagenu, co przekłada się na wolniejsze gojenie się ran,
  • zmniejszona odporność na infekcje (częstsze i dłuższe przeziębienia),
  • bóle mięśniowe i stawowe, zmęczenie, apatia, brak apetytu, schorzenia żołądka i zapalenie błony śluzowej,
  • nieprawidłowości w przemianie kwasów tłuszczowych,
  • osłabienie naczyń włosowatych i możliwość powstawania mikrowylewów w różnych narządach,
  • łamliwość kości.
Aby wzmocnić działanie witaminy C i uniknąć jej niedoboru należy spożywać ją regularnie, bowiem chroni ona przed utlenieniem i działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie, jednocześnie uszczelniając naczynia krwionośne.

Ponadto zmniejsza obrzęk śluzówki nosa i gardła, łagodzi objawy infekcji i kataru. Niezwykle skuteczne w działaniu jest połączenie wapnia i witaminy C. Wapń odpowiedzialny jest za pracę komórek nerwowych i mózgowych.

Wspiera przesyłanie dopaminy i noradrenaliny, która odpowiedzialna jest za wzrost ciśnienia tętniczego i powoduje zmniejszenie wydzielania insuliny.

Ciekawostką jest fakt, iż cytryna znana jako bomba witaminowa jest dość specyficznym źródłem witaminy C, gdyż jak się okazuje zawiera niezwykle małe stężenie ów witaminy. Jest z kolei bogata w bioflawonoidy, zwane witaminą P (najwięcej w albedo, czyli białej warstwie tuż pod żółtą skórką owocu), które ułatwiają wchłanianie witaminy.


Zobacz również opis choroby: Niedobór witaminy C

Objawy niedoboru witaminy P : Niedobór niacyny - objawy

Niedobór witaminy P (niacyny) rodzi szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Najczęściej bezpośrednio można je zaobserwować na skórze. Skutkiem niedoboru często też są problemy ze snem oraz objawy psychiczne. Brak witaminy P w skrajnych sytuacjach może doprowadzić nawet do śmierci.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy