Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedoboru witaminy B6

Witamina B6 bierze to jedna z najważniejszych witamin w naszym organizmie. Jest odpowiedzialna za wiele kluczowych procesów. Między innymi bierze udział w przemianie aminokwasów, ułatwia ich rozkład, przemianę tłuszczów i węglowodanów, umożliwia magazynowanie energii, uczestniczy w tworzeniu enzymów, hormonów, hemoglobiny.

Zobacz również opis choroby: Niedobór witaminy B6

Ponadto ma wpływ na ciśnienie krwi, skurcze mięśni, pracę serca. Jest odpowiedzialna za  prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Zwiększa odporność organizmu, łagodzi skutki uboczne leków, zmniejsza nadmierne wydalanie kwasu szczawiowego z moczem, co zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych, pomaga zwalczać ból i zesztywnienia nadgarstka i dłoni, łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego. Ponadto wspomaga leczenie łojotokowego zapalenia skóry, wypadania włosów, zapalenia warg i języka.

Na co warto zwrócić uwagę?

Ogromna rola witaminy B6 wiąże się także z ryzykiem występowania wielu objawów jej niedoboru. Symptomem niedoboru ze strony ośrodkowego układu nerwowego mogą być między innymi  drgawki,  apatia, migrena, depresja i problemy ze snem lub koncentracją. Osoby narażone na jej niedobór tej witaminy mogą odczuwać silne zmęczenie, mieć obniżony nastrój. Mogą pojawić się także nudności i odruchy wymiotne.

Niedobór witaminy B6 może dać o sobie znać także przez wystąpienie stanów zapalnych skóry (łojotokowe zmiany na twarzy, łupież, podrażnienie języka, błon śluzowych, suche i popękana skóra na dłoniach i piętach)
Objawem deficytu witaminy może być także niedobór żelaza, który z kolei może spowodować  niedokrwistość makrocytarną. Cechą charakterystyczną tej przypadłości jest zmniejszenie się erytrocytów, zmiana ich kształtu na nieregularny, a także, co najważniejsze, zmniejszona zawartość hemoglobiny, co stwarza ryzyko wystąpienia anemii.

Przez niedobór witaminy B6 maleje wydolność pracy układu immunologicznego. Organizm jest wtedy osłabiony i narażony na infekcje.

Ponadto zwiększa się także ryzyko wystąpienia hipoglikemii (zbyt niskiego stężenie glukozy we krwi) wywołującego zawroty głowy, osłabienie, zaburzenia koncentracji oraz przyspieszenie akcji serca.

Zbyt mała ilość tej witaminy w diecie powoduje zaburzenie prawidłowej praca nerek, co może doprowadzić do tworzenia się kamicy nerkowej. Mogą wystąpić także zaburzenia systemu odżywiania, czynności przewodu pokarmowego i funkcjonowania całego organizmu.

Skutki niedoboru witaminy B6  mogą być bardzo poważne i wpływać na funkcjonowanie niemal wszystkich układów organizmu, dlatego warto urozmaicić dietę o produkty zawierające te witaminę. Mogą to być na przykład: kasza gryczana, ryż, mięso, jaja czy orzechy włoskie i laskowe.

Zobacz również opis choroby: Niedobór witaminy B6

Objawy niedoboru witaminy P : Niedobór niacyny - objawy

Niedobór witaminy P (niacyny) rodzi szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Najczęściej bezpośrednio można je zaobserwować na skórze. Skutkiem niedoboru często też są problemy ze snem oraz objawy psychiczne. Brak witaminy P w skrajnych sytuacjach może doprowadzić nawet do śmierci.... czytaj więcej

Objawy niedoboru witaminy A

Witamina A – źródło cennych i niezbędnych składników. Zawdzięczamy jej harmonijny i zdrowy rozwój. Aby lepiej zapobiegać chorobom powodowanym brakiem witaminy A w organizmie, najlepiej zapoznać się z możliwymi objawami niedoboru tego wartościowego składnika.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy