Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedoboru miedzi

Inne nazwy objawów choroby: ;

Niedobór miedzi może spowodować szereg mniej lub bardziej poważnych problemów zdrowotnych.

Zobacz również opis choroby: Niedobór miedzi

Często zdarza się, że jest przyczyną zmniejszenia produkcji hemoglobiny, co w konsekwencji może prowadzić do anemii. Niekorzystnie wpływa na włosy i paznokcie przyczyniając się do ich odbarwienia.

 

W poważniejszych przypadkach może doprowadzić do zburzeń pracy centralnego układu nerwowego. Objawia się to zaburzeniem koncentracji, zmęczeniem, odrętwieniem, i innymi schorzeniami neurologicznymi.

 

Występuje zwiększenie ryzyka zawału, wywoływania rozległych uszkodzeń serca i tętnic oraz pojawienia się nieprawidłowości w zapisie elektrokardiograficznym (EKG).

 

Niedobór miedzi obniża liczbę białych krwinek co równa się ze zwiększoną podatnością na zakażenia, przeziębienia i inne choroby, czyli ogólny spadek odporności.

 

Powoduje także zaburzenia w powstawaniu kolagenu, białka które wchodzi w skład tkanki łącznej. Wytwarza ograniczenie produkcji energii przez organizm i obniżenie sprawności enzymów.

 

Osoby ze zbyt niskim poziomem miedzi w organizmie często mają zaburzenia wzrostu, bladą skórę, obrzęki, łamliwe paznokcie i wypadające włosy. Do objawów należy też nadpobudliwość ruchowa, zwiększenie poziomu cholesterolu we krwi oraz niedostateczne wykorzystanie dostarczonego żelaza i białek.

 

U dzieci może dojść do zaburzeń rozwoju nerwów, kości i płuc lub zmian w strukturze tkanek nawet całych organów. Przypuszcza się że niedobory miedzi mogą mieć związek z wadami kręgosłupa a zwłaszcza skoliozy, powstającej w wieku rozwojowym.

 

Jest możliwość odczuwania mrowienia rąk i nóg, oraz ich drętwienie. Oprócz tego zbyt niski poziom miedzi może przyczynić się do rozwoju problemów umysłowych i emocjonalnych (np. apatia, anoreksja nerwowa, depresja).

 

Dodatkowo może wystąpić powiększenie wątroby i śledziony. Należy pamiętać o tym, że brak tego ważnego mikroelementu może powodować bezpłodność.

 

Autor: Anna Pająk

Zobacz również opis choroby: Niedobór miedzi

Miedź zwalczy wirusy żołądkowo-jelitowe

Brytyjscy badacze przeprowadzili prace, które potwierdziły skuteczność miedzi w zwalczaniu wirusów, a przede wszystkim wirusów żołądkowo-jelitowych. W 2007 w szpitalu w Brimingham zrealizowano badanie, w którym uwodniono, że powierzchnie zawierające co najmniej 60% miedzi, niszczyły od 90 do 95% mikroorganizm&oa... czytaj więcej

Objawy niedoboru witaminy B6

Skutki niedoboru witaminy B6 często są bardzo poważne, dlatego warto dbać o jej uzupełnianie.   Ma on negatywny wpływ na działanie ośrodkowego układu nerwowego. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności