Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedoboru manganu

Inne nazwy objawów choroby: ;

Pytając o niezbędne pierwiastki dla naszego organizmu niewiele osób wymieniłoby mangan. Mimo niewielkiego zapotrzebowania jest jednak niezbędnym pierwiastkiem dla ludzkiego organizmu. Jego brak może spowodować wiele chorób i defektów narządów wewnętrznych, a także zmiany zewnętrzne.

Zobacz również opis choroby: Niedobór manganu

Niedostateczna podaż manganu wiąże się z zaburzeniami metabolizmu,  negatywnie wpływa na rozwój kości, m.in. nieprawidłową mineralizacją kości, pogorszeniem kondycji kości i stawów (zwiększoną resorpcją kości, postępująca osteoporoza), a także wpływa na zmniejszenie płodności.

Objawy jakie można zaobserwować na własnym ciele związane z niedoborem manganu to znaczna utrata masy ciała, zmiany skórne, w szczególności popękana i sucha skóra, pogorszenie się słuchu w tym szmery w uszach, bóle w stawach, jak także spowolnienie tępa wzrostu włosów, mogą się rozdwajać i wypadać, znaczne osłabienie paznokci.

Do najpoważniejszych objawów zewnętrznych należy zmniejszenie tępa wzrostu ciała lub jego zahamowanie, a także zaburzenie koordynacji ruchowej, nerwobóle,  a czasami niekontrolowane drgawki.

Znaczny niedobór manganu niekorzystnie wpływa na nasz układ krążenia, oddechowy i nerwowy; może również wywołać niedokrwistość. Dodatkowo mogą pojawić się problemy związane z zaburzeniami w metabolizmie tłuszczowców  i obniżenie insulinowrażliwości tkanek.

Brak manganu w organizmie może prowadzić również do objawów typowych dla utraty witamin z organizmu jak: zmęczenie, zniechęcenie, brak popędu płciowego, pesymizm, stały niepokój, sporadyczne nudności i wymioty.
Stwierdzono również, że zupełny brak manganu w pokarmie wywołuje zaburzenia w produkcji mleka.

Mangan jest niezbędny nie tylko dla organizmu ludzkiego, ale również roślinnego, w którym wspomaga przemianę materii. Do najważniejszych jego zadań należy: bezpośredni udział w fotosyntezie i tworzenie chloroplastów.

Dlatego podobnie jak u ludzi może nastąpić niedobór tego pierwiastka znacznie wpływając na rozwój roślin. Do objawów niedoboru należą: plamy chlorozy (problemy z chloroplastami) i nekrozy między liśćmi, mniejsza objętość komórek, osłabienie przyrostu komórek i korzeni bocznych rośliny.

Również w glebach mangan występuje w postaci wolnych tlenków i krzemianów. Jego niedobór występuje na skutek unieruchomienia w glebach organicznych i zawierających węglany. Z powodu obniżonej absorpcji ubogie w mangan są przede wszystkim gleby próchnicze i piaszczyste bielicowe.

Mimo niewielkiego zapotrzebowania na mangan, jest niezbędnym pierwiastkiem do funkcjonowania naszego organizmu. Rzadko występuje niedobór tego pierwiastka, ale skutki z tym związane są bardzo szkodliwe dla organizmu.

Powszechność manganu w pożywieniu zapewnia nam jego stały dostęp do organizmu, a różnorodność źródeł pierwiastka pozwala na dobór odpowiedniego dla nas, bez względu na alergie i  upodobania żywieniowe, produktu zapewniającego stałe dostawy manganu.

Zobacz również opis choroby: Niedobór manganu

Rak piersi: komórki tłuszczowe mają zmieniać komórki nowotworowe

Nowe badanie, które zostalo zaprezentowane ostatnio na kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Kancerologicznego, pozkazuje, że komórki tłuszczowe być może są w stanie zmieniać komórki nowotworowe w piersi, czyniąc je bardziej agresywnymi. czytaj więcej

Kwasy tłuszczowe omega-3 mogą obniżyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera

Żywność bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 może chronić twój mózg w miarę tego, jak się starzejesz, sugeruje całkiem nowe badanie, przeprowadzone przez naukowców z centrum medycznego Columbia University Medical Center. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności