Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedoboru manganu

Inne nazwy objawów choroby: ;

Pytając o niezbędne pierwiastki dla naszego organizmu niewiele osób wymieniłoby mangan. Mimo niewielkiego zapotrzebowania jest jednak niezbędnym pierwiastkiem dla ludzkiego organizmu. Jego brak może spowodować wiele chorób i defektów narządów wewnętrznych, a także zmiany zewnętrzne.

Zobacz również opis choroby: Niedobór manganu

Niedostateczna podaż manganu wiąże się z zaburzeniami metabolizmu,  negatywnie wpływa na rozwój kości, m.in. nieprawidłową mineralizacją kości, pogorszeniem kondycji kości i stawów (zwiększoną resorpcją kości, postępująca osteoporoza), a także wpływa na zmniejszenie płodności.

Objawy jakie można zaobserwować na własnym ciele związane z niedoborem manganu to znaczna utrata masy ciała, zmiany skórne, w szczególności popękana i sucha skóra, pogorszenie się słuchu w tym szmery w uszach, bóle w stawach, jak także spowolnienie tępa wzrostu włosów, mogą się rozdwajać i wypadać, znaczne osłabienie paznokci.

Do najpoważniejszych objawów zewnętrznych należy zmniejszenie tępa wzrostu ciała lub jego zahamowanie, a także zaburzenie koordynacji ruchowej, nerwobóle,  a czasami niekontrolowane drgawki.

Znaczny niedobór manganu niekorzystnie wpływa na nasz układ krążenia, oddechowy i nerwowy; może również wywołać niedokrwistość. Dodatkowo mogą pojawić się problemy związane z zaburzeniami w metabolizmie tłuszczowców  i obniżenie insulinowrażliwości tkanek.

Brak manganu w organizmie może prowadzić również do objawów typowych dla utraty witamin z organizmu jak: zmęczenie, zniechęcenie, brak popędu płciowego, pesymizm, stały niepokój, sporadyczne nudności i wymioty.
Stwierdzono również, że zupełny brak manganu w pokarmie wywołuje zaburzenia w produkcji mleka.

Mangan jest niezbędny nie tylko dla organizmu ludzkiego, ale również roślinnego, w którym wspomaga przemianę materii. Do najważniejszych jego zadań należy: bezpośredni udział w fotosyntezie i tworzenie chloroplastów.

Dlatego podobnie jak u ludzi może nastąpić niedobór tego pierwiastka znacznie wpływając na rozwój roślin. Do objawów niedoboru należą: plamy chlorozy (problemy z chloroplastami) i nekrozy między liśćmi, mniejsza objętość komórek, osłabienie przyrostu komórek i korzeni bocznych rośliny.

Również w glebach mangan występuje w postaci wolnych tlenków i krzemianów. Jego niedobór występuje na skutek unieruchomienia w glebach organicznych i zawierających węglany. Z powodu obniżonej absorpcji ubogie w mangan są przede wszystkim gleby próchnicze i piaszczyste bielicowe.

Mimo niewielkiego zapotrzebowania na mangan, jest niezbędnym pierwiastkiem do funkcjonowania naszego organizmu. Rzadko występuje niedobór tego pierwiastka, ale skutki z tym związane są bardzo szkodliwe dla organizmu.

Powszechność manganu w pożywieniu zapewnia nam jego stały dostęp do organizmu, a różnorodność źródeł pierwiastka pozwala na dobór odpowiedniego dla nas, bez względu na alergie i  upodobania żywieniowe, produktu zapewniającego stałe dostawy manganu.

Zobacz również opis choroby: Niedobór manganu

Rak piersi: komórki tłuszczowe mają zmieniać komórki nowotworowe

Nowe badanie, które zostalo zaprezentowane ostatnio na kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Kancerologicznego, pozkazuje, że komórki tłuszczowe być może są w stanie zmieniać komórki nowotworowe w piersi, czyniąc je bardziej agresywnymi. czytaj więcej

Kwasy tłuszczowe omega-3 mogą obniżyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera

Żywność bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 może chronić twój mózg w miarę tego, jak się starzejesz, sugeruje całkiem nowe badanie, przeprowadzone przez naukowców z centrum medycznego Columbia University Medical Center. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy