Jak rozpoznać niedobór kwasu foliowego?
Do najbardziej charakterystycznych objawów należy zaczerwieniony język z licznymi owrzodzeniami, apatia, nasilone zmęczenie, bezsenność i kłopoty z pamięcią. Pojawiają się też problemy z oddychaniem, ogólne osłabienie organizmu, zawroty głowy oraz rozdrażnienie. Typowa dla niedoboru kwasu foliowego jest anemia, którą powoduje niedokrwistość oraz zmiany w szpiku kostnym.
Na niedobór mogą wskazywać również choroby jelit, które powodują zahamowanie prawidłowego wchłaniania się pokarmów. U osób, u których zdiagnozowano awitaminozę, zaobserwowano infekcje jamy ustnej, brak apetytu i szare zabarwienie skóry.
Przyczyny niedoboru
Głównymi przyczynami jest alkoholizm, w wyniku, którego dochodzi do zaburzenia wchłaniania i przemiany folianów i przewlekłe choroby przewodu pokarmowego. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę występuje w czasie ciąży i karmienia, gdy dziecko pobiera kwas foliowy od matki.
Ponad to, stosowanie różnego rodzaju leków, może zaburzyć wchłanianie, np. leki przeciwpadaczkowe. Należy także zadbać o optymalną ilość witaminy C i żelaza w organizmie, bowiem aktywizują działanie kwasu foliowego.
Kolejną z przyczyn są choroby nadczynności tarczycy, miąższu wątroby i choroby nowotworowe.
Kwas foliowy a kobiety w ciąży
Kwas foliowy jest odpowiedzialny za odpowiedni rozwój systemu nerwowego płodu. Nie wszystkie kobiety wiedzą, że rozwija się on już w pierwszym miesiącu ciąży, czyli wtedy, kiedy nie zawsze o niej wiadomo. Dlatego jeśli kobieta planuje dziecko, powinna przyjmować suplementację na około 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę i trwać do ok. 12 tygodnia ciąży, gdy układ nerwowy jest już wykształcony. Lekarze zalecają jednak, aby przyjmować witaminy przez cały okres ciąży i w czasie karmienia.
Niedobór kwasu foliowego może nieść poważne konsekwencje w postaci przepukliny okolicy głowy, rozszczepu kręgosłupa, bezmózgowia lub małomózgowia.
Aby zapobiec wadom układu nerwowego, kobiety w ciąży powinny dostarczać ok. 700 mg kwasu foliowego dziennie.
Autor:
Paulina Łabędź
Zobacz również opis choroby: Niedobór kwasu foliowego
Kwas foliowy jako czynnik zwiększenia ryzyka wystąpienia raka piersi
Kwas foliowy jest bardzo dobrze znanym suplementem dla kobiet, a w szczególności tych, które są lub chcą zajść w ciążę. Jednakże nowe badania pokazują, że przyjmowanie dużych ilości folianu i jego syntetycznych postaci, czyli np. kwasu foliowego, może przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia raka piersi.... czytaj więcej
Więcej złych wieści o suplementach: witamina E może być ryzykowna dla prostaty
Kolejny suplement diety pod ostrzałem. Dzienna dawka witaminy E może zwiększyć u mężczyzn ryzyko raka prostaty, mówi pewne badanie, finansowane przez Narodowy Instytut Raka (National Cancer Institute). Badacze bowiem odkryli bardzo niepokojący związek, kiedy badali działanie antyoksydantów na zdrowie mężczyzn.... czytaj więcej
Brak komentarzy