Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedoboru kwasu foliowego

Inne nazwy objawów choroby: ;

Z brakiem kwasu foliowego, z wiąże się najpopularniejsza awitaminoza na świecie. U prawie połowy z badanych, stwierdza się jego niedobór! Nie bez powodu, kwas foliowy kojarzony jest z kobietami w ciąży, skutki niedoboru mogą być bardzo poważne dla układu nerwowego dziecka, dlatego przede wszystkim o jego odpowiednią suplementację powinny zadbać kobiety spodziewające się dziecka.

Zobacz również opis choroby: Niedobór kwasu foliowego

Najbardziej narażone na niedobór kwasu foliowego są właśnie kobiety w ciąży, dziewczyny w okresie dojrzewania, niemowlęta, osoby w podeszłym wieku, osoby nadużywające alkoholu, stosujący głodówki lub osoby na diecie skoncentrowanej na jednym produkcie.

Jak rozpoznać niedobór kwasu foliowego?

Do najbardziej charakterystycznych objawów należy zaczerwieniony język z licznymi owrzodzeniami, apatia, nasilone zmęczenie, bezsenność i kłopoty z pamięcią. Pojawiają się też problemy z oddychaniem, ogólne osłabienie organizmu, zawroty głowy oraz rozdrażnienie. Typowa dla niedoboru kwasu foliowego jest anemia, którą powoduje niedokrwistość oraz zmiany w szpiku kostnym.

Dodatkowo może występować przedwczesne siwienie włosów i zahamowanie wzrostu, głównie u dzieci.
Na niedobór mogą wskazywać również choroby jelit, które powodują zahamowanie prawidłowego wchłaniania się pokarmów. U osób, u których zdiagnozowano awitaminozę, zaobserwowano infekcje jamy ustnej, brak apetytu i szare zabarwienie skóry.

Przyczyny niedoboru

Głównymi przyczynami jest alkoholizm, w wyniku, którego dochodzi do zaburzenia wchłaniania i przemiany folianów i przewlekłe choroby przewodu pokarmowego. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę występuje w czasie ciąży i karmienia, gdy dziecko pobiera kwas foliowy od matki.

Ponad to, stosowanie różnego rodzaju leków, może zaburzyć wchłanianie, np. leki przeciwpadaczkowe. Należy także zadbać o optymalną ilość witaminy C i żelaza w organizmie, bowiem aktywizują działanie kwasu foliowego.

Kolejną z przyczyn są choroby nadczynności tarczycy, miąższu wątroby i choroby nowotworowe.

Kwas foliowy a kobiety w ciąży


Kwas foliowy jest odpowiedzialny za odpowiedni rozwój systemu nerwowego płodu. Nie wszystkie kobiety wiedzą, że rozwija się on już w pierwszym miesiącu ciąży, czyli wtedy, kiedy nie zawsze o niej wiadomo. Dlatego jeśli kobieta planuje dziecko, powinna przyjmować suplementację na około 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę i trwać do ok. 12 tygodnia ciąży, gdy układ nerwowy jest już wykształcony. Lekarze zalecają jednak, aby przyjmować witaminy przez cały okres ciąży i w czasie karmienia.

Niedobór kwasu foliowego może nieść poważne konsekwencje w postaci przepukliny okolicy głowy, rozszczepu kręgosłupa, bezmózgowia lub małomózgowia.

Aby zapobiec wadom układu nerwowego, kobiety w ciąży powinny dostarczać ok. 700 mg kwasu foliowego dziennie.

Autor:

Paulina Łabędź

Zobacz również opis choroby: Niedobór kwasu foliowego

Kwas foliowy jako czynnik zwiększenia ryzyka wystąpienia raka piersi

Kwas foliowy jest bardzo dobrze znanym suplementem dla kobiet, a w szczególności tych, które są lub chcą zajść w ciążę. Jednakże nowe badania pokazują, że przyjmowanie dużych ilości folianu i jego syntetycznych postaci, czyli np. kwasu foliowego, może przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia raka piersi.... czytaj więcej

Więcej złych wieści o suplementach: witamina E może być ryzykowna dla prostaty

Kolejny suplement diety pod ostrzałem. Dzienna dawka witaminy E może zwiększyć u mężczyzn ryzyko raka prostaty, mówi pewne badanie, finansowane przez Narodowy Instytut Raka (National Cancer Institute). Badacze bowiem odkryli bardzo niepokojący związek, kiedy badali działanie antyoksydantów na zdrowie mężczyzn.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy