Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedoboru kwasów omega - 3

Kwasy tłuszczowe nienasycone omega-3 są bardzo ważne dla naszego organizmu, ponieważ wspomagają one pracę wielu systemów. Można je znaleźć w olejach pochodzenia roślinnego, np. w oleju z lnu, kokosa, rzepaku, soi i orzechów włoskich. Ich cennym źródłem są również ryby, a najlepszym te żyjące dziko w morskich, zimnych wodach, jak np. polski łosoś.

Zobacz również opis choroby: Niedobór kwasów omega - 3

Obszary, na które niszcząco może wpłynąć niedobór kwasów omega-3 można podzielić na kilka kategorii.

UKŁAD SERCOWO-NACZYNIOWY:


Pozbawiony wspomagania w postaci kwasów nienasyconych, zdecydowanie będzie szwankował. Na żyłach i tętnicach zacznie osadzać się cholesterol, ponieważ omega-3 działają na naczynia krwionośne jak teflon na patelnię – tłuszcz nie ma szansy się osiąść.

Kwasy nienasycone działają jak leki na serce: obniżają i regulują ciśnienie (zwłaszcza rozkurczowe), zmniejszają ryzyko zawału i służą jako profilaktyka przed arytmią, wobec tego ich brak nie tylko prowadzi do zaburzeń krążenia, ale ogólnie może wywołać poważne problemy związane z pracą serca.

Dodatkiem do problemów kardiologicznych mogą być także neurologiczne objawy niedoboru, ze względu na obniżoną ilość krwi dopływającej do mózgu, co skutkuje wolniejszą pracą również systemu nerwowego.

UKŁAD DOKREWNY:

czyli hormonalny. Bez kwasów omega-3 znacznie spada produkcja serotoniny, która jest odpowiedzialna za nasz dobry nastrój. Więc gdy lejesz łzy, sięgnij po rybę!

UKŁAD KRWIONOŚNY:

Niedobór kwasów zawartych w rybim tłuszczu może spowodować trombocytopenię, czyli małopłytkowość. Polega ona na niebezpiecznym zmniejszeniu się ilości płytek krwi, co może skutkować skazą krwotoczną, skłonnością do krwawień bądź upośledzeniem zatrzymania krwawienia.

UKŁAD POKARMOWY:

zbyt mało omega-3 w tym układzie może skutkować chorobami wrzodowymi żołądka i dwunastnicy.

INNE OBJAWY NIEDOBORU:

bez kwasów nienasyconych mogą wystąpić również choroby nowotworowe (choć oczywiście nie jest to jedyna przyczyna), przedwczesne starzenie się skóry, przewlekłe stany zapalane i bóle reumatyczne (omega-3 znacznie łagodzi ból i sprzyja gojeniu się ran).

Warto również pamiętać, że kwasy nienasycone omega-3 są niezbędne w rozwoju dzieci! Bez nich może wystąpić retinopatia, w wyniku której noworodek może nieodwracalnie stracić wzrok.

Zobacz również opis choroby: Niedobór kwasów omega - 3

Kwasy tłuszczowe omega-3 mogą obniżyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera

Żywność bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 może chronić twój mózg w miarę tego, jak się starzejesz, sugeruje całkiem nowe badanie, przeprowadzone przez naukowców z centrum medycznego Columbia University Medical Center. czytaj więcej

Omega-3 poprawia pracę neuronów

U większości Amerykanów zauważa się zaburzenie równowagi pomiędzy kwasami tłuszczowymi  omega-6, a omega-3, co spowodowane jest występowaniem nienasyconych omega-6 w żywności przetworzonej. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Prawda

Miałam okazję się przekonać jaki wpływ ma niedobór tych kwasów. Rzeczywiście mają pozytywny wpływ na organizm. Od jakiegoś czasu biorę Gold Omega 3 ...

26-03-2016 12:56

~Lucyna

Tran

Nie przepadam za rybami dlatego kwasy omega 3 dostarczam sobie w postaci tranu. Od jakiegoś czasu zaczęłam stosować te smakowe gala i jestem zadowolona jego...

31-05-2014 11:29

~Ola

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy