Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedoboru jodu

Inne nazwy objawów choroby: ;

Z całej zawartości jodu w organizmie, aż 80% ulokowane jest w tarczycy. Pierwiastek ten jest przyswajany z nie tylko jedzenia, ale też może zostać zaabsorbowany z powietrza przez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę.

Zobacz również opis choroby: Niedobór jodu

Jod jest niezbędny do wytworzenia hormonów tarczycy – trijodotyroniny i tyroksyny. Brak tego pierwiastka w organizmie prowadzi do wielu zaburzeń.

Pierwszymi oznakami niedoboru jodu będą powiększona tarczyca oraz pojawienie się wola endogenicznego na szyi.

Pojawi się także:
  • nieuzasadniony nerwowy niepokój,
  • nieustanne odczuwanie stresu,
  • częstebóle łowy,
  • ciągłe zmęczenie,
  • złe samopoczucie.

Później do tych stanów dołączy obniżenie zdolności umysłowych oraz aktywności ruchowej. Towarzyszyć także będzie nadmierna senność, nawet po przespaniu wielu godzin. Mogą wystąpić również stany oszołomienia.

Poza zmianami psychicznymi także stan fizyczny zdrowia osoby z niedoborem jodu ulegnie znacznemu pogorszeniu. Chory przybierze na wadze, jego włosy staną się suche i łamliwe, a także może miewać bóle w poszczególnych częściach ciała.

Po pewnym czasie pojawią się też niekontrolowane drżenia kończyn, szybki puls i kołatanie serca. Przy dłużej utrzymującym się braku jodu w organizmie może dojść do poważnych uszkodzeń tarczycy np. jej niedoczynności lub nadczynności. Człowiek może zacząć cierpieć na artretyzm.

Pojawić się też mogą zaburzenia pracy przysadki, mięśni, serca i nerek, kontrolowanych przez hormony tarczycy.

Niedostateczna ilość jodu w organizmie może też wywołać wiele problemów u dzieci. Poza problemami z tarczycą doprowadza on do zahamowania wzrostu, spowolnienia rozwoju oraz tzw. kretynizmy endemicznego.

Niedobór tego pierwiastka jest też bardzo niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Zwiększa on ryzyko poronienia. Przyczynia się on także do nieprawidłowego rozwoju płodu oraz do ciężkich chorób w dalszym życiu dziecka.

Z uwagi na problemy jakie może wywołać niedobór jodu, warto mu zapobiegać. Można zapewnić sobie jego odpowiednią ilość jedząc ryby i od czasu do czasu używając soli kuchennej jodowanej. Pomogą także długie spacery nad morzem.

Zobacz również opis choroby: Niedobór jodu

Objawy niedoboru hormonu tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest choroba spowodowana niedoborem hormonów tarczycy.  Powoduje to zaburzenia metaboliczne. Objawy niedoczynności zależą od wieku chorego, stopnia rozwoju choroby oraz jej czasu trwania. Jak rozpoznać chorobę?... czytaj więcej

Żeńskie hormony i ochrona serca: koniec mitu

Kobiet mniej niż mężczyźni cierpią z powodu chorób sercowo-naczyniowych, ale po menopauzie różnica ta się zaciera. A jednak, jak się okazuje, różnica ta wcale nie zależy od hormonów, wbrew powszechnie podzielanemu przekonaniu. Żeńskie hormony nie chronią nas przed incydentami sercowo-naczyniowymi.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Stomatolog może wykryć cukrzycę jako pierwszy

Stomatolog może wykryć cukrzycę jako pierwszy

Pierwsze objawy cukrzycy zauważy dentysta »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności