Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedoboru cynku

Inne nazwy objawów choroby: ;

Cynk jest podstawowym składnikiem naszej diety, a przynajmniej tak powinno to wyglądać w teorii. W praktyce często sprawa związana z tym mikroelementem ma się całkowicie inaczej.

Zobacz również opis choroby: Niedobór cynku


Negatywne skutki odchudzania - jedną z przyczyn powstawania niedoboru


Większość ludzi dostarcza zbyt małą ilość cynku do swojego organizmu. Spowodowane jest to przede wszystkim źle zbilansowaną dietą, długotrwałym odchudzaniem polegającym na wyeliminowaniu niemal wszystkich składników odżywczych (taka sytuacja ma  miejsce zwłaszcza u młodych dziewcząt i kobiet, które chcą jak najszybciej osiągnąć oczekiwane rezultaty) oraz nadmiernym spożyciem alkoholu.

Lista objawów, które towarzyszą niedoborom cynku jest niezwykle długa. Wszystko zależy głównie od tego, przez jaką ilość czasu nasz organizm był permanentnie niedożywiany.

Uciążliwe objawy

Pierwszymi symptomami, które niepokój wzbudzą zwłaszcza wśród pań jest widoczne osłabienie włosów oraz ich wypadanie. Co więcej, jeśli brak nam cynku nawet wyrywanie włosów jest niemal bezbolesne. Przyczyna leży nie tylko po stronie osłabienia mieszków włosowych, ale także upośledzenia narządów zmysłów.

Bardzo często pojawia się również łamliwość paznokci i wystąpienie na ich płytce białych plamek, które na ogół są jedynie niegroźnym objawem mechanicznego uszkodzenia np. podczas wykonywania manicure lub zwyczajnego uderzenia.

Jeśli jednak przez dłuższy czas nie znikają lub co więcej pojawiają się nowe z nieznanych nam przyczyn, warto udać się z tym problemem do lekarza. Z powodu deficytu cynku znacząco pogarsza się także stan naszej skóry.

Poza wystąpieniem trądziku u wielu osób powstają liczne rozstępy. Następuje ponadto przyspieszenie procesu starzenia i zwiększenie liczby zmarszczek, ponieważ cynk bierze nieodłączny udział w wytwarzaniu kolagenu.

O niedoborze cynku świadczyć mogą również trudno gojące się rany, które znacznie łatwiej niż zwykle ulegają zakażeniu, a także pękanie skóry w kącikach ust. Nad przeprowadzeniem badań w kierunku oznaczenia poziomu cynku powinniśmy zastanowić się też w sytuacji, gdy znacznemu spadkowi ulega nasz apetyt, a odczuwanie smaków nie jest takie jak wcześniej.

Liczni pacjenci skarżą się na problemy związane z układem trawiennym. W szczególności zaburzeniu ulega samo trawienie i pojawiają się częste biegunki, które prowadzą do jeszcze większego zubożenia naszego organizmu zarówno z cynku, jak i innych mikroelementów oraz wody.

Brak tego pierwiastka objawia się ponadto bólem stawów, w szczególności kolan, utrudnieniami w poruszaniu się, drżeniem kończyn i zaburzeniami wzrostu, a nawet niekiedy karłowatością.

Dość często występującym symptomem jest przedłużająca się suchość oczu w związku z degeneracją błon śluzowych  i powierzchni oka, aż w końcu tzw. „kurza ślepota”.

Powodem jest w tych przypadkach zła gospodarka witaminą A, za co odpowiada właśnie cynk. Jeśli brakuje tego mikroelementu, witamina nie jest dystrybuowana w odpowiedni sposób, przez co pojawiają się choroby charakterystyczne dla jej niedoboru.

Pod wpływem deficytu cynku kobiety skarżą się na rozregulowanie cyklu miesiączkowego, z kolei u mężczyzn następuje znaczny spadek libido. Inne skutki uboczne to łatwość popadania w stany depresyjne, uczucie znużenia, zmęczenia, zagubienia, zwiększenie podatności na stres, a także zaburzenia mowy.

Diagnostyka niedoboru cynku jest niezwykle prosta i polega na oznaczeniu poziomu tego pierwiastka w surowicy. Wówczas lekarz może zalecić odpowiednią dzienną dawkę cynku (u osoby zdrowej wynosi ona 15 mg, w przypadku niedoboru – 20 mg).

Leczenie jest krótkotrwałe (ok. miesiąca) i polega na zażywaniu przez pacjenta suplementów diety zawierających cynk, zwiększeniu w diecie ilości produktów bogatych w ten mikroelement oraz unikaniu alkoholu i innych czynników utrudniających wchłanianie cynku.

Zobacz również opis choroby: Niedobór cynku

Objawy niedowładu kończyn

Niedowład kończyn oznacza osłabienie siły i ograniczanie ruchu kończyn. Związane jest to z uszkodzeniem układu nerwowego w obszarze drogi ruchowej. Do przyczyn niedowładu zaliczamy porażenia mięśni oaz zmiany organiczne. czytaj więcej

Objawy niedoboru witaminy P : Niedobór niacyny - objawy

Niedobór witaminy P (niacyny) rodzi szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Najczęściej bezpośrednio można je zaobserwować na skórze. Skutkiem niedoboru często też są problemy ze snem oraz objawy psychiczne. Brak witaminy P w skrajnych sytuacjach może doprowadzić nawet do śmierci.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Niedobór cynku - diagnostyka nie jest prosta

Dwa ostatnie akapity to taka ściema, że aż się czytać odechciewa. Diagnostyka nie jest niezwykle prosta, nie bada się cynku z krwi, bo to nic nie daje i n...

21-03-2018 09:20

~AJ

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy