Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy niedoboru żelaza

Żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Niedobór tego ważnego pierwiastka poważnie wpływa na dalsze funkcjonowanie ciała, dlatego warto znać objawy niedoboru żelaza i szybko go uzupełnić, aby nie męczyć naszego organizmu.

Zobacz również opis choroby: Niedobór żelaza

Podstawowe objawy niedoboru żelaza

Najczęściej, pierwszym objawem niedoboru żelaza jest osłabienie całego organizmu. Zbyt łatwo się męczymy, wykonując nawet najprostsze czynności.

Te dwa pierwsze objawy powinny zasygnalizować nam, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego.

Jest to sygnał, który każe nam zwrócić się do specjalisty i dokładnie się przebadać.

Wraz z osłabieniem organizmu, nasza umiejętność koncentracji i zapamiętywania znacznie się pogarsza.

Żelazo wzmacnia i poprawia pracę naszego mózgu, dlatego jego niedobór może prowadzić do przedstawionych objawów, które wbrew pozorom mają duży wpływ na nasze życie codzienne. Przez niedobór żelaza nasze wyniki w szkole i w pracy mogą ulec znacznemu pogorszeniu.

Również bardzo częstym objawem niedoboru tego pierwiastka są zawroty głowy oraz apatia. Spadek temperatury ciała również może być objawem niedoboru, ponieważ żelazo odpowiada również za regulację ciepłoty ciała.

Niedobór żelaza można również dostrzec gołym okiem. Jeżeli nasz organizm posiada zbyt mało żelaza, to na pierwszy rzut oka wyglądamy niezdrowo. W jaki sposób nasz wygląd się zmienił? Przede wszystkim nasza cera jest bledsza niż poprzednio. Nasze włosy stają się suche, łamliwe oraz często wypadają. Wraz z włosami nasze paznokcie stają się łamliwe i suche, a w kącikach ust tworzą się nieprzyjemne pęknięcia.

Inne objawy

Niedobór żelaza objawia się również w wielu innych dolegliwościach, które warto skojarzyć z tą chorobą. Poza wyżej wymienionymi, niedobór tego ważnego pierwiastka posiada wiele innych objawów takich jak:

  • Brak apetytu.
  • Depresja.
  • Rozdrażnienie.
  • Kołatanie serca.
  • Duszności.
  • Ból przy połykaniu.
  • Anemia.

Objawy niedoboru żelaza nie są trudne do zdiagnozowania, ponieważ występują pod charakterystycznymi postaciami. Gdy zauważymy wyżej wymienione objawy, warto udać się do specjalisty na profesjonalne i dokładne badania. Pod nadzorem lekarza, uzupełnienie brakującego pierwiastka jest możliwe w bardzo szybkim odstępie czasu.

Damian Nejman

Zobacz również opis choroby: Niedobór żelaza

Objawy niedokrwistości z niedoboru żelaza

Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest najczęstszym rodzajem niedokrwistości (anemii). Skutkiem niedokrwistości jest niedotlenienie, gdyż hemoglobina wchodząca w skład czerwonych krwinek jest odpowiedzialna za transport tlenu. Stąd też biorą się takie objawy jak przyspieszona akcja serca, osłabienie, męczliwość, zawroty głowy. Nie... czytaj więcej

Zawroty głowy

Zawroty głowy są objawem towarzyszących wielu chorobom. Moga one świadczyc o poważnych schorzeniach neurologicznych ale również powodować je może niegroźne zatkanie ucha. Zawroty głowy mogą mieć też swoje podłoże psychiczne. Zawrotom głowy często towarzyszy wrażenie wirowania otoczenia. Poznanie przyczyny ułatwia analiza objawó... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy