Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy Hipomagnezemii

Hipomagnezemia jest chorobą charakteryzującą się tym, że w naszej krwi jest zbyt mało magnezu, który jest drogocennym pierwiastkiem życia, a jego brak przekłada się na nasze ogólne samopoczucie.

Zobacz również opis choroby: Hipomagnezemia

Hipokalcemia i Hipokaliemia

Objawem hipomagnezemii jest spadek stężenia magnezu do poziomu poniżej 0,65 mmol/l, gdzie odpowiedni poziom w organizmie to od 0,65mmol/l do 1,2 mmol/l. Przy hipomagenzemii najczęstszymi objawami jest także hipokalcemia i hipokaliemia. Ta pierwsza choroba powodowana jest zbyt małym stężeniem wapnia (poniżej 2,25 mmol/l), a druga zbyt małym stężeniem potasu (poniżej 3,36 mmol/l). Wszystkie te trzy pierwiastki odgrywają ważną rolę dla naszego organizmu, dlatego też warto zadbać o uzupełnienie ich, dla lepszego zdrowia. W aptekach i w mediach co rusz reklamuje się kolejne produkty, które mają zwiększyć poziom tych pierwiastków w naszym organizmie, warto je stosować, lecz nie możemy polegać tylko na medykamentach i dobrze jest spożywać produkty ważne w wapń, magnez i potas. Poziom wapnia możemy podreperować pijąc mleko, kefiry, maślanki i jedząc twarogi, czyli ogólnie nabiał, a potas występuje w czekoladzie, pomidorach czy w rybach.

Zaburzenia rytmu serca

Bardzo poważnie niedobór magnezu odbija się na funkcjonowaniu naszego serca, ponieważ prowadzi do dodatkowego pobudzenia serca, migotania przedsionków i komór. Może prowadzić do arytmii, a nawet do nadciśnienia tętniczego i miażdżycy. Prawdopodobne jest także wystąpienie wydłużenie ostępu QT w badaniu EKG, spłaszczenie załamka T oraz wystąpienie załamka U. Praca serca jest nieustanna, dlatego też potrzebuje ono bardzo dużo energii, aby jak najefektywniej funkcjionować. Objawem braku magnezu w odniesieniu do serca, jest to, że wykorzystanie energii pochodzącej z kwasów tłuszczowych i glukozy nie jest takie łatwe, dodatkowo brak magnezu negatywnie wpływa na gospodarkę wapnia w organizmie.

Objawy mięśniowo-nerwowe

Wyróżniamy tutaj najbardziej charakterystyczne dla niedoboru magnezu drżenie kończyn, szybkie cierpnięcie kończyn, gdy zbyt długo trzymamy dłoń, bądź nogę w jednej pozycji ( o wiele szybciej niż u osób z odpowiednim poziomem magnezu). Brak magnezu może w konsekwencjach doprowadzić do drgania jednej powieki oraz języka. Niedobór magnezu  prowadzi do stanów lękowych, nerwic, depresji, agresji czy zaburzeń snu oraz stany zagubienia. Chory odczuwa nadmierną pobudliwość i potliwość. Niedobór magnezu może prowadzić także do apatii. Kolejnym objawem niedoboru magnezu mogą być także skurcze mięśni mimicznych.

Zaburzenia gospodarki węglowodanowej

Niedobór magnezu może także objawiać się nadwrażliwością na insulinę i tym, że nasz organizm może źle tolerować węglowodany. Ponadto może wystąpić wzrost cholesterolu, który to przyczynić się może do miażdżycy, choroby, która niesie za sobą wiele negatywnych skutków.

Możliwe objawy u kobiet

Niedobór magnezu u kobiet może objawić się zatruciem ciążowym. Ponadto kobiety mogą odczuwać bolesne miesiączki. Kolejno można odnotować wzmożone wypadanie włosów czy nadmierne łamanie się paznokci.

Osoby cierpiące na niedobór magnezu mają problemy z utrzymaniem koncentracji. Odczuwają częste bóle głowy, a nawet zawroty głowy. Częstym objawem jest także migrena i brak motywacji do działania. Może wystąpić zaburzenie widzenia czy oczopląs. Chory jest bardzo podatny na zmiany pogody, przez co występuje wzmożona nerwowość i nadwrażliwość, nawet wtedy, gdy nie ma ku temu większych przesłanek.   Nawet u dzieci możliwe jest wystąpienie braku magnezu, które u nich najczęściej objawia się nadpobudliwością.

Leczenie objawów niedoboru magnezu nie jest niczym strasznym i w głównej mierze polega ono na  uzupełnianiu braków magnezu, czasami nawet możemy nie wiedzieć, że jemy produkt z magnezem.  Nie warto się przed tym wzbraniać, bo dzięki temu będziemy mieli szansę poczuć się lepiej.

Autor: Marta Dudek

Zobacz również opis choroby: Hipomagnezemia

Objawy niedoboru magnezu

Magnez stanowi jeden z makroelementów, który bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie człowieka i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego z nas. Niestety jak do te pory nie ma specjalnych badań, które mogłyby sprawdzać, czy jego poziom jest prawidłowy, gdyż na bieżąco jest on wydziela... czytaj więcej

Magnez niezbędny w zapobieganiu zastoinowej niewydolności serca

Największa ilość magnezu w ciele skoncentrowana jest w lewej komorze serca. Przypadek? Zdecydowanie nie. Magnez jest bowiem niezbędny dla poprawnego funkcjonowania tego organu ? daje mięśniom energię do wykonywania codziennej pracy i zapobiega ich uszkodzeniom.  Jak twierdzi dr Carolyn Dean w artykule dla portalu Natural News, jego niedob... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności