Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy Hipomagnezemii

Hipomagnezemia jest chorobą charakteryzującą się tym, że w naszej krwi jest zbyt mało magnezu, który jest drogocennym pierwiastkiem życia, a jego brak przekłada się na nasze ogólne samopoczucie.

Zobacz również opis choroby: Hipomagnezemia

Hipokalcemia i Hipokaliemia

Objawem hipomagnezemii jest spadek stężenia magnezu do poziomu poniżej 0,65 mmol/l, gdzie odpowiedni poziom w organizmie to od 0,65mmol/l do 1,2 mmol/l. Przy hipomagenzemii najczęstszymi objawami jest także hipokalcemia i hipokaliemia. Ta pierwsza choroba powodowana jest zbyt małym stężeniem wapnia (poniżej 2,25 mmol/l), a druga zbyt małym stężeniem potasu (poniżej 3,36 mmol/l). Wszystkie te trzy pierwiastki odgrywają ważną rolę dla naszego organizmu, dlatego też warto zadbać o uzupełnienie ich, dla lepszego zdrowia. W aptekach i w mediach co rusz reklamuje się kolejne produkty, które mają zwiększyć poziom tych pierwiastków w naszym organizmie, warto je stosować, lecz nie możemy polegać tylko na medykamentach i dobrze jest spożywać produkty ważne w wapń, magnez i potas. Poziom wapnia możemy podreperować pijąc mleko, kefiry, maślanki i jedząc twarogi, czyli ogólnie nabiał, a potas występuje w czekoladzie, pomidorach czy w rybach.

Zaburzenia rytmu serca

Bardzo poważnie niedobór magnezu odbija się na funkcjonowaniu naszego serca, ponieważ prowadzi do dodatkowego pobudzenia serca, migotania przedsionków i komór. Może prowadzić do arytmii, a nawet do nadciśnienia tętniczego i miażdżycy. Prawdopodobne jest także wystąpienie wydłużenie ostępu QT w badaniu EKG, spłaszczenie załamka T oraz wystąpienie załamka U. Praca serca jest nieustanna, dlatego też potrzebuje ono bardzo dużo energii, aby jak najefektywniej funkcjionować. Objawem braku magnezu w odniesieniu do serca, jest to, że wykorzystanie energii pochodzącej z kwasów tłuszczowych i glukozy nie jest takie łatwe, dodatkowo brak magnezu negatywnie wpływa na gospodarkę wapnia w organizmie.

Objawy mięśniowo-nerwowe

Wyróżniamy tutaj najbardziej charakterystyczne dla niedoboru magnezu drżenie kończyn, szybkie cierpnięcie kończyn, gdy zbyt długo trzymamy dłoń, bądź nogę w jednej pozycji ( o wiele szybciej niż u osób z odpowiednim poziomem magnezu). Brak magnezu może w konsekwencjach doprowadzić do drgania jednej powieki oraz języka. Niedobór magnezu  prowadzi do stanów lękowych, nerwic, depresji, agresji czy zaburzeń snu oraz stany zagubienia. Chory odczuwa nadmierną pobudliwość i potliwość. Niedobór magnezu może prowadzić także do apatii. Kolejnym objawem niedoboru magnezu mogą być także skurcze mięśni mimicznych.

Zaburzenia gospodarki węglowodanowej

Niedobór magnezu może także objawiać się nadwrażliwością na insulinę i tym, że nasz organizm może źle tolerować węglowodany. Ponadto może wystąpić wzrost cholesterolu, który to przyczynić się może do miażdżycy, choroby, która niesie za sobą wiele negatywnych skutków.

Możliwe objawy u kobiet

Niedobór magnezu u kobiet może objawić się zatruciem ciążowym. Ponadto kobiety mogą odczuwać bolesne miesiączki. Kolejno można odnotować wzmożone wypadanie włosów czy nadmierne łamanie się paznokci.

Osoby cierpiące na niedobór magnezu mają problemy z utrzymaniem koncentracji. Odczuwają częste bóle głowy, a nawet zawroty głowy. Częstym objawem jest także migrena i brak motywacji do działania. Może wystąpić zaburzenie widzenia czy oczopląs. Chory jest bardzo podatny na zmiany pogody, przez co występuje wzmożona nerwowość i nadwrażliwość, nawet wtedy, gdy nie ma ku temu większych przesłanek.   Nawet u dzieci możliwe jest wystąpienie braku magnezu, które u nich najczęściej objawia się nadpobudliwością.

Leczenie objawów niedoboru magnezu nie jest niczym strasznym i w głównej mierze polega ono na  uzupełnianiu braków magnezu, czasami nawet możemy nie wiedzieć, że jemy produkt z magnezem.  Nie warto się przed tym wzbraniać, bo dzięki temu będziemy mieli szansę poczuć się lepiej.

Autor: Marta Dudek

Zobacz również opis choroby: Hipomagnezemia

Objawy niedoboru magnezu

Magnez stanowi jeden z makroelementów, który bierze udział w wielu procesach zachodzących w organizmie człowieka i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego z nas. Niestety jak do te pory nie ma specjalnych badań, które mogłyby sprawdzać, czy jego poziom jest prawidłowy, gdyż na bieżąco jest on wydziela... czytaj więcej

Magnez niezbędny w zapobieganiu zastoinowej niewydolności serca

Największa ilość magnezu w ciele skoncentrowana jest w lewej komorze serca. Przypadek? Zdecydowanie nie. Magnez jest bowiem niezbędny dla poprawnego funkcjonowania tego organu ? daje mięśniom energię do wykonywania codziennej pracy i zapobiega ich uszkodzeniom.  Jak twierdzi dr Carolyn Dean w artykule dla portalu Natural News, jego niedob... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy